Mənəviyyatsızlığın ilk pilləsi xəcalət hissini itirməkdir — Şəmsi Vəfadar Şərurlu İsfəndiyarı tənqid etdi
Cəmiyyət 09 Aprel 2025, 13:31
Şərurlu İsfəndiyar kimi tanınan iş adamı İsfəndiyar Axundovun verdiyi müsahibələr cəmiyyətdə birmənalı qarşılanmayıb.
Müsahibəsində "Mən çobanam, alimlər işləyir, pullar gəlir" deməsi müzakirələrə səbəb olub.
Citypost.az xəbər verir ki, mövzu ilə bağlı danışan tanınmış yazıçı-jurnalist Şəmsi Vəfadar iş adamını sərt tənqid edib.
Həmin açıqlamanı təqdim edirik:
İsfəndiyar Axundovun sərsəmləməsi onun savadsızlığının və səbatsızlığının bariz nümunəsidir.Bu adam müsahibələrində özü etiraf edib ki, mən çobanam.Hərf tanımıram,yazıb-oxumağı bacarmıram.
Ömründə bir kitab oxumayan,əli qələm tutmayan adamın idrakı hansı dərəcədə ola bilər?
Mənəviyyatsızlığın ilk pilləsi xəcalət hissini itirməkdir.Yəni-xəcalət,utanc hissini itirən insan hər şeyə qadirdir.İsfəndiyar Axundov kimi...
Danışdıqları bu nəticəni göstərir ki, O, çox təhlükəli biridir.Ümumiyyətlə,ən təhlükəli insanlar böyük məqamlara gəlmiş kiçik adamlardır.İsfəndiyar Axundovun qarnı və başı böyük ola bilər. Nə olsun... Amma, idrakı kiçikdir,yox dərəcəsindədir. Azdan-çoxdan idraka malik olan insan onun kimi ağzına gələn sözləri buraxmaz axı... Qələmi sınmış Ramiz Mehdiyevin illərlə himayəsində olub bu adam.Əməlləri Bakıda çox adamları evsiz-eşiksiz,yurdsuz-yuvasız edib.Həbsxanalarda 10-dan çox iş adamı onun əməllərinin nəticəsi olaraq cəza çəkir.Bütün həbsə alınan tikinti işi ilə məşğul olan sahibkarların yarımçıq qalmış işlərini davam etdirmək onun şirkətlərinə həvalə olunur. Niyə? Hansı müsbət göstəricisinə görə?
Utanmır,hələ bir qürrələnir ki, mən otururam,alimlər əlimin altında işləyir,pullar özbaşına gəlir.Elə onun əlinin altında işləyən alim də,onun səviyyəsində ola bilər.İnsan Lütfizadə,İlon Maks,Bill Qeyts və başqaları kimi nəsə ixtira edərsə,qazandığı nailiyyətlərə görə fəxr edə,qürrələnə bilər.Kiminsə himayəsi ilə daşı daş üstünə qoymağa dərin ağıl və idrak gərək deyil.Digər yandan hesab edirəm ki, İsfəndiyar Axundovun bu müsahibələri onun göstəricisidir ki, artıq O, da yetişib.Onun da dərilmə vaxtı çatıb.Heç kəs unutmamalıdır ki, meşə nə qədər dərin və geniş olsa da,insan sığınan zaman yalnız bir ağacın kölgəsinə sığınır. Varının,mülkinin,pulunun qədərindən asılı olmayaraq hamının son ünvanı eyni yerdir.Elə İsfəndiyar Axundovun da...
Hazırda Bakıda və Abşeron yarımadasının bəzi yerlərində müşahidə olunan duman sinoptik şəraitlə əlaqədar gözlənilən atmosfer hadisəsidir.Milli Hidrometeorologiya Xidmətindən CityPost.az-a verilən məlumata görə, dumanda görünüş məsafəsi 50–500 metrədək məhdudlaşır.Qeyd olunub ki, günün ikinci yarısından şimal-qərb küləyinin güclənməsi dumanın dağılmasına səbəb olacaq.