FHN-də akademik Zərifə Əliyevanın xatirəsi anılıb
Cəmiyyət 15 Aprel 2025, 17:50
Fövqəladə Hallar Nazirliyində akademik Zərifə Əliyevanın xatirəsi anılıb.
CityPost.az FHN-nə istinadən xəbər verir ki, nazirliyinTibb Xidmətində görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyevanın vəfatının 40-cı ildönümünə həsr olunmuş anım mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Xidmətin rəhbərliyi və kollektivi iştirak edib.
Mərasimi giriş sözü ilə açan Tibb Xidmətinin rəisi vəzifəsini müvəqqəti icra edən Rəfail Mehdiyev nəciblik və ziyalılıq mücəssəməsi olan akademik Zərifə Əliyevanın mənalı həyat yolundan söz açıb, insanpərvərliyin və xeyirxahlığın onun həyat fəlsəfəsi olduğunu vurğulayıb. Zərifə xanımın əsl Azərbaycan xanımı kimi mənəvi dəyərlərimizin layiqli daşıyıcısı olduğunu diqqətə çatdıran natiq, onu həmçinin, sadiq və fədakar həyat yoldaşı, qayğıkeş ana kimi xarakterizə edib. Bildirib ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin mənəvi dayağı olan Zərifə xanım Əliyeva, eyni zamanda Vətən üçün layiqli övladlar bəxş edib.
Akademik Zərifə Əliyevanın elmi fəaliyyətinə toxunan R.Mehdiyev dünya şöhrətli alimin zəngin elmi irsindən bəhs edib, yaratdığı fundamental əsərlərin dünya, o cümlədən Azərbaycan tibb elminin misilsiz xəzinələrindən olduğunu bildirib.
Sonra FHN Tibb Xidmətinin əməkdaşları – Xidmət rəisinin müavini – poliklinika şöbəsinin rəisi tibb xidməti baş leytenantı Ülkər Məhərrəmova “Akademik Zərifə Əliyeva bir ana kimi”, Dərman, tibbi avadanlıq, alət və ləvəzimat təminatı şöbəsinin rəisi tibb xidməti polkovnik-leytenantı Mobil Mehtiyev “Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ömür-gün yoldaşı haqqında xatirələri” və Müalicə-profilaktika işinin təşkili şöbəsinin rəisi tibb xidməti mayoru Arzu Babazadə “Akademik Zərifə Əliyevanın peşə fəaliyyəti haqqında” mövzularında çıxış ediblər.
Tədbirin sonunda görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyevanın mənalı həyat yolundan və zəngin elmi fəaliyyətindən bəhs edən film nümayiş olunub.
Avropada işgüzar səfərdə olan Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva bu gün özünü jurnalist kimi təqdim edən Emin Hüseynova layiqli cavabını verdi.Mehriban Əliyevanın Emin Hüseynova: “Qadın paltarı geyinib səfirlikdə gizlənən siz idiniz?” - sualının mabədi isə gənc nəslə tanış olmaya bilər.CityPost.az  Oxu.Az-a istinadən Emin Hüseynovun “səfirlik macərası”nın bəzi məqamlarını yada salır:Öncə xatırladaq ki, E.Hüseynov 1979-cu ildə Bakıda doğulub. Kooperasiya, İqtisad və Bakı Dövlət universitetlərində təhsil alıb, jurnalist və aktivist kimi fəaliyyət göstərib.2014-cü il avqustun əvvəlində vergidən yayınmaqda ittiham edilən E.Hüseynov rəhbərlik etdiyi Reportyorların Azadlığı və Təhlükəsizliyi İnstututunun (RATİ) ofisində axtarış aparılması xəbərini alandan dərhal sonra ABŞ səfirliyinə gedir və orada gizlənməyə...
Münxen Təhlükəsizlik Konfransı zamanı Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın xaricdə yaşayan bloqer Emin Hüseynova verdiyi cavab gündəm olub.CityPost.az  xəbər verir ki, Emin Hüseynovun Azərbaycanda demokratiyanın durumu ilə bağlı sualına Mehriban xanım ustalıqla cavab verib.“Qadın paltarında səfirlikdə gizlənən insan siz idiniz? Sizə cansağlığı arzulayıram” – deyərək yoluna davam edib.Həmin görüntüləri təqdim edirik: