Yeni doğulmuş körpələri öpmək niyə təhlükəlidir?
Cəmiyyət 25 Noyabr 2024, 16:00
İngiltərədə işləyən Dr. Karan Raj TikTok-dakı paylaşımı ilə körpələri öpməyin təhlükələrinə diqqət çəkib. Sosial şəbəkələrdə minlərlə insan tərəfindən şərh edilən bu paylaşım bir çox insanın bu məsələdən xəbərsiz olduğunu üzə çıxarıb.
Citypost.az xəbər verir ki, Böyük Britaniyada yerləşən Lullaby Trust ötən il apardığı sorğuda müəyyən edib ki, yeni valideynlərin 54 faizi dostlarına və ailə üzvlərinə infeksiya riskini bilmədən körpələrini öpməyə icazə verib.
Körpələrin immun sistemi həssasdır
Yeni doğulmuş körpənin immun sistemi tam inkişaf etmədiyi üçün infeksiyalara qarşı həssasdır. İlk üç ay ərzində körpələrin immun sistemləri böyüklərə nisbətən daha az infeksiyaya qarşı mübarizə aparan hüceyrələrə malikdir. Bu o deməkdir ki, böyüklərdə yüngül simptomlara səbəb olan infeksiyalar körpələrin həyatı üçün təhlükə yarada bilər. Məsələn, herpes virus infeksiyası böyüklərdə yalnız soyuqdəymələrə səbəb olduğu halda, körpələrdə ciddi xəstəliklərə səbəb ola bilər. Virus yalnız körpənin gözlərinə, ağzına və ya dərisinə təsir edərsə, antiviral müalicə ilə sağalma əldə edilə bilər. Lakin infeksiya sistematik hala gələrsə və orqanlara təsir edərsə, ölümcül ola bilər. Xüsusilə həyatın ilk dörd həftəsində körpələr herpes virusuna çox həssasdırlar.
Körpələr B qrupu streptokok (GBS) kimi hüceyrədaxili bakteriyalara da həssasdırlar. GBS valideynlərin həzm və ya genital sistemlərində zərərsiz tapılsa da, körpələrdə sepsis, pnevmoniya və meningitə səbəb ola bilər. Eynilə, böyüklər üçün zərərsiz olan bəzi E.coli ştammları körpələrdə ciddi infeksiyalara səbəb ola bilər.
Körpələrə sevgi göstərməyin təhlükəsiz yolları...
Yenidoğanın valideynləri ziyarətçiləri öpmək və toxunmaq barədə xəbərdar etməkdən çəkinməməlidirlər. Körpənin sağlamlığı ilə həqiqətən maraqlanan bir ziyarətçi bu cür istəklərlə narahat olmamalıdır. Körpəni öpmək məcburiyyətindəsinizsə, infeksiya riskini minimuma endirmək üçün aşağıdakılardan qaça bilərsiniz: Əllərinizi yaxşıca yumağınızdan əmin olun.
Körpənin üzünü və ya ağzını öpməkdən çəkinin, onun ayaqlarını və ya başının arxasını öpə bilərsiniz; Aktiv infeksiyanız varsa, körpəni ziyarət etməkdən çəkinin. Bu, körpə bir aydan az olduqda xüsusilə vacibdir. Soyuqdəymə kimi tənəffüs yolu infeksiyalarınız varsa, maska ​​taxaraq yaxınlaşa bilərsiniz.
Herpes virusunun səbəb olduğu lezyonlarınız varsa, məsələn, soyuq yaralar, onları sarğı ilə örtməlisiniz. Unutmaq olmaz ki, yeni doğulmuş körpələr infeksiyalara qarşı kifayət qədər həssasdırlar. Körpələri öpmək məhəbbət əlamətidir, lakin bu sevgi bəzən onların ağır xəstələnməsinə səbəb ola bilər.