Pensiyalar bu qədər ARTACAQ
Cəmiyyət 29 Noyabr 2024, 12:37
İlin sonu yaxınlaşdıqca insanları gələn il pensiya artıb-artmaması sualı maraqlandırır.
CityPost.az  xəbər verir ki, qanunvericiliyə əsasən, hər il dövlət başçısının sərəncamı ilə əmək pensiyaları, əvvəlki ilin orta aylıq əməkhaqqının illik artımına uyğun olaraq artırılır. Başqa sözlə, əvvəlki ilin maaş artımına uyğun olaraq növbəti ildə pensiyaların məbləği də artırılır. 2024-cü ildə orta aylıq əməkhaqqının 6 faiz artması gözlənilirsə də, ilin ilk 9 ayında bu artım 8 faiz olub.
Milli Məclisin deputatı, iqtisadçı alim Vüqar Bayramov bildirib.
Onun sözlərinə görə, Dövlət Statistika Komitəsi tərəfindən son 9 ayda ölkə üzrə orta aylıq əmək haqqındakı artım faizi elan edilib. Komitənin məlumatına əsasən, bu müddətdə orta aylıq əmək haqqı 8 faiz artaraq 997 manat olub:
İqtisadçı Eldəniz Əmirov bildirib ki, 2025-ci ildə əmək pensiyalarının artma ehtimalı var.
O qeyd edib ki, dövlət başçısının gələn il üçün sosial paket açıqlayacağı barədə verdiyi məlumat, minimum pensiya məbləğində artım olacağına dair gözləntiləri gücləndirib. Minimum pensiyanın 280 manatdan 300-310 manata qədər yüksələcəyini düşünür.//milli.az
Musiqi, incəsənət, rəssamlıq məktəblərində işləyənlərin attestasiya imtahanı ləğv olunurModern.az-ın məlumatına görə, məsələ Elm və təhsil komitəsinin bu gün keçirilən iclasında müzakirə edilən Əmək Məcəlləsində və "Təhsil haqqında" Qanununa dəyişiklik edilməsi barədə qanununun layihəsində əksini tapıb. İclasda bildirilib ki, qüvvədə olan qanunvericiliyə uyğun olaraq attestasiya nəticələrinin təsbit edilməsi əsasən sənədləşdirilmiş protokollarla məhdudlaşır, sənəddə peşə uyğunluğu, bacarıqlar və digər yararlılıq göstəriciləri üzrə yazılı və obyektiv testlər kimi alətlər əhatə olunmur, eləcə də, rəqəmsal qiymətləndirmə alətləri, performans dəyərləndirmə sistemləri və digər müasir metodologiyalar nəzərdə tutulmur. Bu da qiymətləndirmənin ümumi obyektivliyini azaldır və müasir təcrübə ilə uyğunlaşmır.Eyni zamanda attestasiya nəticələrinin hüquqi əsaslandırılması və məhkəmə mübahisələrində...
Layiq olmadığı akademik adından məhrum etmək Ramiz Mehdiyevin başını sığallamaq kimi bir şeydir.CityPost.az  xəbər verir ki,bu sözləri  professor Qulu Məhərrəmli bildirib."Əsas məsələ bu adamın və onun əlaltılarının Azərbaycan xalqına, dövlətə qarşı törətdiyi cinayətlərin üstünü ardıcıl şəkildə  açıb göstərmək, sistemli ifşa etməkdir",-deyə professor bildirib.Professor Qulu Məhərrəmlinin bu paylaşımına çoxsayda bəyənmə və şərh gəlib.