AI giriş yeniləməsi: "OpenAI" tərtibatçılardan autentifikasiya tələb edə bilər
Dünya 15 Aprel 2025, 14:00
"OpenAI" tərtibatçılar üçün təhlükəsizlik tədbirlərini artırır. Şirkət "Verified Organisation" statusunu məcburi etməyə hazırlaşır. Yeni sistemlə ən qabaqcıl süni intellekt modellərinə daxil olmaq üçün şəxsiyyətin yoxlanılması tələb olunur.
CityPost.az xəbər verir ki, "OpenAI"nin saytında verilən məlumata görə, bu proqram süni intellekt alətlərindən məsuliyyətli istifadəni təmin etmək üçün qüvvəyə minəcək.
Müvafiq olaraq, yalnız etibarlı dövlət şəxsiyyət vəsiqəsi təqdim edən və dəstəklənən ölkələrdən birində fəaliyyət göstərən təşkilatlar bu statusu əldə edə biləcəklər.
ID yalnız 90 gündə bir dəfə fərqli təşkilat üçün istifadə edilə bilər.
Bundan əlavə, bütün təşkilatlar avtomatik olaraq bu statusa uyğun hesab edilməyəcək. Uyğunluq şirkət tərəfindən müəyyən edilmiş meyarlar əsasında qiymətləndiriləcək.
Məqsəd sui-istifadənin qarşısını almaqdır
OpenAI bildirir ki, yeni autentifikasiya sisteminin əsas məqsədi məhsullarından sui-istifadənin qarşısını almaqdır.
"Təəssüf ki, az sayda tərtibatçı istifadə siyasətlərimizi pozaraq OpenAI API-lərindən qəsdən sui-istifadə edir" dedi şirkət.
"İnkişaf etmiş modelləri tərtibatçılar cəmiyyətinə təqdim etməyə davam etdikcə, təhlükəsiz istifadənin qarşısını almaq üçün autentifikasiya prosesini həyata keçiririk."
Hazırlanan modellər gücləndikcə dezinformasiya istehsalı, məlumatların bütövlüyünün pozulması və ya müəllif və əqli mülkiyyət hüquqlarının pozulması kimi risklərin artdığı vurğulanır.
Yeni sistem bu risklərə qarşı bir tədbir olaraq önə çıxır.
Xarici müdaxilələrə qarşı ehtiyat tədbirləri
Şəxsiyyətin doğrulanması hərəkəti həm də qlobal səviyyədə süni intellektdən sui-istifadə ilə bağlı artan narahatlıqlara cavabdır.
TechCrunch xəbər verir ki, bu sistem həmçinin dövlət tərəfindən dəstəklənən kiberhücumçuların girişini məhdudlaşdırmaq üçün hazırlanıb.
OpenAI əvvəllər Şimali Koreya və Rusiya ilə əlaqəsi olan qrupların platformadan qeyri-qanuni istifadə etməyə cəhd etdiyini bildirmişdi.
Digər tərəfdən Tech Times, Çin mərkəzli bir süni intellekt şirkəti olan Deepseek-in lazımi təhlükəsizlik tədbirlərinə sahib olmadığını və platforma vasitəsilə böyük miqdarda məlumatın kopyalanmış ola biləcəyini iddia etdi.
Bu inkişaflardan sonra OpenAI 2024-cü ilin ortalarında Çindən girişi məhdudlaşdırmaq qərarına gəldi. Şirkət bu addımı “geosiyasi riskləri azaltmaq və xarici müdaxilənin qarşısını almaq” strategiyasının bir hissəsi kimi elan edib.
Yeni modelin nə vaxt qüvvəyə minəcəyi ilə bağlı dəqiq cədvəl açıqlanmayıb. Bununla belə, verilən açıqlamalar gələcəkdə qabaqcıl modellərə giriş üçün yoxlamanın məcburi olacağını göstərir.
Türkiyədə Volkan Ramazan Ayhanın rəhbərlik etdiyi və “Papaqlı Adamlar” kimi tanınan cinayətkar təşkilata qarşı İstanbul mərkəzli 5 vilayətdə eyni vaxtda genişmiqyaslı əməliyyat keçirilib.Citypost.az Türkiyə KİV-lərinə istinadən xəbər verir ki, İstanbul Polis İdarəsinin İctimai Təhlükəsizlik Şöbəsi tərəfindən aparılan istintaq çərçivəsində səhər saatlarında İstanbul, Adana, Kocaeli, Sivas və Sakaryada 56 ünvana basqın edilib. Kəşfiyyat, Çevik Qüvvə və Xüsusi Əməliyyat bölmələrinin dəstəyi ilə keçirilən əməliyyat nəticəsində 40 şübhəli saxlanılıb.İstanbul Baş Prokurorluğunun açıqlamasına görə, təşkilat üzvlərinin müxtəlif cinayətlərdə iştirakı müəyyən edilib, 9 nəfərin tutulması istiqamətində tədbirlər davam etdirilir. Faktla bağlı istintaq aparılır.Əli...
Ərzurumda 19 yaşlı Eren Güngör, alışqanını doldurmaq üçün istifadə etdiyi qaz balonunun partlaması nəticəsində üz və sinəsindən ikinci dərəcəli yanıq alıb. Citypost.az Türkiyə mətbuatına istinadən xəbər verir ki, ətrafdakıların köməyi ilə xəstəxanaya çatdırılan Güngör hazırda Ərzurum Şəhər Xəstəxanasının Yanıq Müalicə Mərkəzində müalicə alır. O, başqasının belə hadisə ilə üzləşməməsi üçün diqqətli olmağı tövsiyə edib. Yeganə