HƏMAS sülh vasitəçilərinin təklifini rədd etdi
Dünya 01 Noyabr 2024, 19:42
Fələstinin radikal HƏMAS qrupu Misir və Qətər vasitəçiləri vasitəsilə ona təqdim olunan İsraillə münaqişədə müvəqqəti atəşkəs təklifini qəbul etməkdən imtina edib.
Citypost.az xəbər verir ki, İsrail mətbuatının məlumatına görə, bir neçə günlük müvəqqəti atəşkəs təklif edilib, bu müddət ərzində əsirlərin qismən dəyişdirilməsi və humanitar yardımın həcminin artırılması nəzərdə tutulub.
İsrail mediası qrupun yaydığı bəyanatdan sitat gətirib: "Bu təklif xalqımızın təhlükəsizlik, sabitlik, yardım və bərpa baxımından ehtiyaclarına cavab vermir". HƏMAS təcavüzün tamamilə dayandırılmasında, işğalçı qüvvələrin Qəzzadan çıxarılmasında, köçkünlərin geri qaytarılmasında və blokadanın aradan qaldırılmasında israrlıdır.
Qruplaşma həmçinin nəzarət-buraxılış məntəqələrinin, xüsusən də Misirlə sərhəddəki Rəfah keçid məntəqəsinin tam açılmasını və İsrail əsgərlərinin oradan çıxarılmasını tələb edir. Bəyanatda Qəzza əhalisini qida, mənzil və dərmanla təmin etmək, eləcə də əsirlərin tam mübadiləsini həyata keçirmək zərurəti vurğulanır ki, bu çərçivədə İsrail fələstinli məhbusların “haqsız yerə həbsini dayandırmalıdır”.
HƏMAS yuxarıda sadalanan məqsədlərə nail olmaq üçün danışıqlara hazır olduğunu bəyan edib.
2023-cü il oktyabrın 7-də İsrailə hücum edən Həmas silahlılarının 1200-dən çox ölkə vətəndaşını öldürməsi və 250-dən çox girov götürməsi Yaxın Şərqdə vəziyyət kəskin şəkildə pisləşib. Buna cavab olaraq İsrail fələstinli radikallara qarşı hərbi əməliyyatlara başlayıb, onların mövqelərinə raket və artilleriya zərbələri endirib və Qəzza zolağına qoşun yeridib. Son bir ildə münaqişə qurbanlarının ümumi sayı 20 mini keçib. çelovek