BMT: Qəzzada 50 min hamilə qadın aclıqla mübarizə aparır
Dünya 29 Noyabr 2024, 16:30
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Fələstin Agentliyinin (UNRWA) baş komissarı Philippe Lazzarini, Qəzzada 50 mindən çox hamilə qadının aclıqla mübarizə apardığını bildirib.
Citypost.az bu barədə Reuters.com-a istinadən xəbər verir.
"İmmunitet sistemi zəifləmiş hamilə və əmizdirən qadınlar zibil yığınları arasında həyatda qalmaq üçün mübarizə aparırlar",-deyə Lazzarini qeyd edib.
UNRWA-nın komissarı general Filip Lazzarini Qəzzada mövcud vəziyyətlə bağlı açıqlama verib. Lazzarini, Qəzzada təxminən 50 min hamilə qadının olduğunu və gələn ay 4 min doğumun gözlənildiyini bildirib. Lazzarini açıqlamasında pis gigiyena şəraitinin və təmiz suya çıxışın olmamasının hamilə və əmizdirən qadınların sağ qalmasını çətinləşdirdiyini vurğuladı. Bəyanatda, “İmmunitet sistemi zəif olan qadınlar zibil və kanalizasiyanın yığıldığı ərazilərdə yaşamaq üçün mübarizə aparırlar. O da bildirilir ki, gigiyena məhsullarına çıxış mümkünsüz olub. 700 mindən çox qadın və qız sanitar yastiqciqlar kimi əsas ehtiyacları əldə edə bilmir. Məhsullar ya çox bahadır, ya da tamamilə satılıb. “Məsələn, sabunun qiyməti 1100 faiz artıb.
Lazzarini açıqlamasında Qəzzanın şimalı ilə bağlı bunları deyib: “Son 7 həftədir Qəzzanın şimalında davam edən hərbi əməliyyatlar səbəbindən 130 min insan zorla evlərindən çıxarılıb. Qadınlar kişilərdən ayrılıb uşaqları ilə gəzməyə məcburdurlar. Çoxları dağılmış binalarda, tərk edilmiş evlərdə və ya küçələrdə sığınacaq tapmağa çalışır. “Təhlükəsizlikdən məhrum olan bu insanlar cinsi zorakılıq, xəstəlik və sui-istifadə riski altındadırlar.