Lavrov Trampın ilk sərəncamlarını şərh edib
Dünya 21 Yanvar 2025, 14:49
ABŞ prezidenti Donald Trampın ilk bəyanatları siyasətçinin prezidentlik dövründə Vaşinqtonun maraqlarını təşviq etmək üçün planlaşdırılan üsulları göstərir.
Citypost.az "RİA "Novosti"yə istinadən xəbər verir ki, bunu Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov deyib.
“Aydındır ki, bu, prezident Tramp və onun administrasiyasının ABŞ-ın maraqlarını dünya miqyasında təbliğ etmək niyyətində olan metodların göstəricisidir”, - Rusiya XİN rəhbəri vurğulayıb.
Lavrov Trampın BRİKS ölkələri üçün rüsumlar tətbiq etmək niyyətini və Paris İqlim Müqaviləsi də daxil olmaqla bir sıra sazişlərdən çıxmaq əmrini şərh edib. Diplomatın sözlərinə görə, ABŞ-ın maraqları həmişə istənilən rəqibdən güclü olmaq istəyindən ibarətdir. Nazir qeyd edib ki, demokratların və ya respublikaçıların hakimiyyətə gəlməsindən asılı olmayaraq, Vaşinqtonun istəyi dəyişməyib.
Bundan əvvəl Tramp BRİKS-ə qarşı böyük rüsumlar tətbiq etməklə hədələyib. Siyasətçi bunun sadəcə təhdid olmadığını, artıq onun ifadə etdiyi mövqe olduğunu vurğulayıb.