4,8 milyon funt sterlinq dəyərində qızıl tualet oğurlanıb
Hadisə 19 Mart 2025, 13:31
İngiltərədəki Blenheim sarayında nümayiş etdirilən 4,8 milyon funt-sterlinq dəyərində qızıl tualetin oğurlanması hadisəsində dəstə üzvləri günahkar bilinib.
Citypost.az xəbər verir ki, məlum olub ki, Oksforddakı tarixi binada keçirilən rəsm sərgisindən göz qamaşdıran açılış tədbirindən saatlar sonra oğurlanan tualet planlı oğurluq olub.
Oğrular qapıları sındıraraq binaya daxil olub və sənət əsərlərini oğurlayıblar.
İşin nəticəsi olaraq, Maykl Cons soyğunçuluğu planlaşdırmaqda, Fred Doe isə oğurlanmış qızılları satmağa cəhd etməkdə təqsirli bilinib.
Bora Quckuk da eyni ittihamla bəraət alıb.
BBC-nin araşdırmasına görə, oğurluğun lideri kimi tanınan Ceyms Şin 2005-ci ildən bəri ən azı altı dəfə həbs cəzasına məhkum edilib və müxtəlif fırıldaqçılıq və oğurluq şəbəkələrini idarə edərək 5 milyon funt sterlinqdən çox pul qazanıb.
Oğurluq bir neçə dəqiqə ərzində baş verib
Təhlükəsizlik kamerasının görüntülərinə görə, beş nəfər quldurluqda iştirak edərkən, polis yalnız Sheen və Jones-i tuta bildi. Məhkəmədə təqdim edilən dəlillərə görə, oğurlanmış sənət əsərləri tez bir zamanda sökülərək satılıb. Qızıl tualetin heç bir hissəsi tapılmayıb.
Sheen hadisədən bir neçə həftə sonra saxlanılsa da, sübut olmadığı üçün sərbəst buraxılıb. Azadlığa çıxandan sonra o, müxtəlif oğurluq və dələduzluq işlərində iştirak etməyə davam etdi və səkkiz ay ərzində bir neçə mübahisə obyektinə çevrildi.
Təhlükəsizlik zəifliyi oğurluğu asanlaşdırdı
Məhkəməyə təqdim edilən məlumata görə, Blenheim Sarayında insident mühafizə sisteminin olmadığı üzə çıxıb. Əsər nazik taxta qapı arxasında kilidlənmişdi və gecə saatlarında sərgi sahəsi təhlükəsizlik kameraları tərəfindən izlənilmirdi.
Polis həyəcan siqnalı çaldıqdan 5 dəqiqə sonra hadisə yerinə gəlsə də, dəstə artıq qaçıb.
Milyonlarla funt sterlinq dəyərində cinayət gəliri ələ keçirilə bilmədi
Məhkəmə sənədlərinə görə, Sheen və onun rəhbərlik etdiyi oğurluq halqaları 5 milyon funt sterlinqdən çox qeyri-qanuni gəlir əldə edib. Lakin indiyədək bu pulların böyük hissəsi səlahiyyətlilər tərəfindən geri alınmayıb. Şinin cəmi 900 min funt sterlinq qazandığı müəyyən edilsə də, məhkəmə onun ödəməli olduğu məbləği simvolik 1 funt sterlinq olaraq təyin edib.
Bu qərar Böyük Britaniyada cinayət yolu ilə əldə edilən gəlirlərin qaytarılmasında sistemin effektivliyini şübhə altına alan müzakirələri yenidən canlandırdı. Keçmiş daxili işlər naziri David Blunkett dedi: "Şin və buna bənzər cinayətkarlar sistemi ələ salırlar, biz bunun daha baş verməsinə icazə verə bilmərik".
Məhkəmə günahkarları daha sonra cəzalandıracaq. Polis hələ də itkin düşmüş aktivləri tapmaq üçün maliyyə araşdırmalarının davam etdiyini açıqlayıb.