Naxçıvana uçanların "SİMA" problemi - AZAL açıqlama yaydı
Cəmiyyət 13 Fevral 2025, 15:06
Azərbaycanın milli aviadaşıyıcısı AZAL 2024-cü ilin oktyabrın 1-dən etibarən Naxçıvan istiqamətində aviabiletlərin onlayn alışı zamanı “SİMA” rəqəmsal imza tətbiq etməyə başlayıb. Qurumun yaydığı rəsmi açıqlamaya görə,bu yenilik sözügedən istiqamət üzrə aviabiletlərin əldə edilməsi prosesinin rəqəmsallaşdırılması və şəffaflığın artırılması məqsədini daşıyır.
Mövzu ilə bağlı CityPost.az-a danışan vətəndaş Elyar İslamoğlu bildirib ki, valideynləri, ailə üzvləri yanlarında olmayan zaman onlayn şəkildə bilet ala bilmirlər.
“Bugün mən işdə və ya evdən kənarda olduğum zaman ailə üzvlərimə onlayn bilet ala bilmirəm. Ona görə ki, bilet alacağım ailə üzvüm mənim yanımda olmalı və öz telefonundakı “SİMA” tətbiqi vasitəsilə bilet alışını təsdiq etməlidir. Yaxud özümə də həmin vaxt bilet almalıyam. Əvvəllər ailə üzvlərimiz üçün bileti onlayn rahat ala bildiyimiz halda artıq bu mümkün deyil.
Naxçıvana onlayn bilet alışına “SİMA” rəqəmsal imza tətbiq etməyə çalışanlar yaşlıları, smart telefonu olmayanları, telefondakı tətbiqlərdən istifadə edə bilməyən şəxsləri nəzərə almayıb.”,-deyə vətəndaş bildirib.
“AZAL-ın qaynar xətti ilə problemlə bağlı əlaqə saxladım. “Aviakassalardan bilet alın” deyə məsləhət verdilər. Bəs vaxta qənaət? Elektron xidmətlərin əlçatımlılığı? Bəs vətəndaşa xidmət? Axı bilet alışına “SİMA” imza tətbiq etməmişdən rahat şəkildə biletlərimizi onlayn alaraq həm işimizdən olmurduq, həm də vaxta qənaət edirdik. Asan işimizi çətinə salanlar bu problemi həll etməlidir.”,-deyə şikayətçi bildirib.
“Siz bu tətbiqi AZAL-ın portalına tətbiq edərkən, düşündünüzmü ki, Naxçıvana gedən sərnişinlərdən ahıl, xəstə, fiziki imkanları məhdud olanları var? Cavan vətəndaşlar öz atası, babası, nənəsi üçün Bakıdan oturub asanlıqla bilet ala bilirdi. Nə üçün AZAL-ın portalında xarici vətəndaşlar üçün “SİMA” lazım olmur, asanlıqla ala bilər bilet? Başa düşüləndir xarici vətəndaşın şəxsiyyətini təstiq edən sənədlərlə DİN-in məlumat bazası uyğunsuzluq təşkil edir, demək ki, nəticədə məlum olur ki, “SİMA” sız da mümkündür bilet almaq. Kimin təxəyyülünün məhsuludur bu?.Elə ahıl var ki, heç sadə mobil telefonu belə yoxdur, çünki istifadə etməyi bacarmır. Bəs, bu ahıl insanlar nə etsin,onlar nə üçün nəzərə alınmayıblar? ”,-deyə vətəndaş bildirib.
Mövzu ilə bağlı AZAL sorğuya cavab verib.
Naxçıvan istiqamətində biletləri AZAL-ın kassalarından da almaq mümkündür.
Məsələ ilə bağlı “SİMA” da sosial şəbəkədə mövqeyini açıqlayıb.