"Politico": İspaniya, İtaliya və Fransa Avropanı yenidən silahlandırmaq planını rədd edirlər
Dünya 26 Mart 2025, 16:47
İspaniya, İtaliya və Fransa Avropa Komissiyasının (AK) rəhbəri Ursula fon der Leyenin Avropa İttifaqını yenidən silahlandırmaq planına qarşı çıxıblar.
Citypost.az bildirir ki, bu barədə "Politico" qəzeti mənbələrə istinadən yazır.
Cənubi Avropa ölkələrinin kreditlər hesabına müdafiə xərclərini artırmaq üçün Aİ proqramından imtina etdiyi aydınlaşdırılır. Bu dövlətlər onsuz da ağır olan borc yükünü artırmaqdan qorxurlar.
Adı açıqlanmayan yüksək rütbəli avropalı diplomat bildirib ki, bir sıra ölkələrin bütövlükdə planın mümkünlüyünə ciddi şübhələri var və borclarını artırmaq istəməzlər.
"Politico-nun yazdığına görə, hazırkı çıxılmaz vəziyyət Brüsselin Ukraynaya böyük miqdarda silah göndərmək planlarını poza bilər.
Bundan əvvəl fon der Leyen Aİ-nin 27 ölkəsinin liderlərinə yenidən silahlanma planını göndərmişdi. O, dövlətlərin müdafiə xərclərini ÜDM-in 1,5%-i qədər artırmağı təklif edib. Onun fikrincə, bu, dörd il ərzində 650 milyard avronu azad edəcək.