"Əməliyyatlarımız İsrailin Qırmızı dənizdə naviqasiyasını əngəlləməkdə uğurlu oldu"-Husilər
Dünya 29 Mart 2025, 15:51
Yəməndəki husilərin lideri Əbdülməlik əl-Husi deyib ki, onların əməliyyatları İsrailin Qırmızı dənizdə naviqasiyasını tamamilə əngəlləməkdə uğurlu olub.
Citypost.az xəbər verir ki, Yəməndəki husilərin lideri Əbdülməlik əl-Husinin Ümumdünya Qüds Günü münasibətilə etdiyi çıxış Əl-Məsirə televiziyası tərəfindən canlı yayımlanıb.
Husi, "Xalqımız Fələstinə dəstək üçün cihad mövqeyindən əl çəkməmək üçün bütün təzyiqlərə boyun əymədi, böyük məsafələri qət edərək tam səviyyəyə çatdı və Allahın köməyi ilə qələbə qazandı" dedi.
Husilərin Qırmızı dənizdə İsrail və əlaqəli gəmilərə qarşı həyata keçirdiyi hücumlara diqqət çəkən Husi, "Qəzzəyə verdiyimiz dəstək əməliyyatları İsrailin Qırmızı dənizdə naviqasiyasının qarşısını almaqda tamamilə uğurlu oldu" dedi.
Husi İsrailə qarşı hücumlarının davam edəcəyi ilə bağlı xəbərdarlıq edib.
ABŞ-ın Yəmənə hücumları ilə Fələstin xalqını təcrid etməyi hədəflədiyini bildirən Husi, ABŞ-ın hərbi hədəfləri vurduğunu iddia etdiyini, lakin Yəməndə mülki insanları hədəf aldığını qeyd edib.
Husilərin Ben Quriona hücumu
Husilər İsrailin Qəzzada atəşkəsi pozaraq soyqırımı davam etdirməsinə cavab olaraq 18 martdan etibarən İsrailə hücumlarını gücləndirib. Dünən İsrailin Ben Qurion hava limanına husilər tərəfindən altıncı hücum olaraq qeydə alınıb.
Yəmənə hava zərbələri endirilib
Husilər martın 7-də verdikləri bəyanatda İsrailə yardımın Qəzzaya girməsinə icazə verməsi üçün 4 gün vaxt verdiklərini, əks halda İsrailə qarşı dəniz əməliyyatlarını yenidən başladacaqlarını açıqlayıblar.
ABŞ prezidenti Donald Tramp martın 15-də “Truth Social” platforması hesabında orduya Yəməndə husilərə qarşı “böyük hücum”a başlamaq göstərişi verdiyini açıqlayıb.
Husilərin lideri Əbdülməlik əl-Husi ABŞ təyyarələri və döyüş gəmilərinin husilərin hədəfi olacağını, hücumlarını davam etdirdikcə dəniz səfərlərindəki maneələrin Vaşinqtonu da əhatə edəcəyini bildirib.
Husilər ABŞ və İngiltərənin paytaxt Səna da daxil olmaqla bəzi şəhərlərə endirdiyi hava zərbələri nəticəsində 79 nəfərin öldüyünü, 107 nəfərin yaralandığını bildirib.
3-4 aprel tarixlərində Brüsseldə NATO xarici işlər nazirlərinin görüşü keçiriləcək.Citypost.az xəbər verir ki, iclas NATO-nun Brüsseldəki baş qərargahında keçiriləcək."İclasa NATO-nun baş katibi Mark Rutte sədrlik edəcək", -məlumatda qeyd edilib.