Aİ 3 günlük təcili yardım ehtiyatlarının yığılmasını istədi
Dünya 26 Mart 2025, 18:14
Avropa İttifaqı (Aİ) üzv ölkələrdən kritik avadanlıq ehtiyatlarını artırmağı və xalqı fövqəladə hallar üçün ən azı 72 saat ərzində kifayət qədər təchizata malik olmağa təşviq etməyi tələb etdi.
Citypost.az xəbər verir ki, Aİ Komissiyası təbii fəlakətlər, müharibə və ya geosiyasi böhranlar kimi mürəkkəb təhdidlər və çağırışlar qarşısında baş verə biləcək yeni hazırlıq strategiyasını ictimaiyyətlə bölüşüb.
Strategiyaya görə, Avropa böhranlara qarşı daha hazırlıqlı olacaq.
Böhran vəziyyətlərində əsas sosial xidmətlərin davam etdirilməsi təmin ediləcək. Bu çərçivədə xəstəxanalar, məktəblər, nəqliyyat və telekommunikasiya kimi əsas xidmətlər üçün minimum hazırlıq meyarları hazırlanacaq.
Üzv ölkələrdə kritik avadanlıq və materialların, o cümlədən su ehtiyatları artırılacaq.
İctimaiyyət fövqəladə hallara daha yaxşı hazır olacaq. Bu kontekstdə, ictimaiyyət fövqəladə hallarda ən azı 72 saat kifayət qədər əsas vəsait və ehtiyacları daşımağa təşviq ediləcək.
Hazırlanmaq üçün nə etməli olduğuna dair dərslər məktəblərin kurrikuluma daxil ediləcək və hazırlıq gününə start veriləcək.
Böhranlara cavab olaraq koordinasiya təkmilləşdiriləcək.
Aİ-nin mövcud böhran strukturları arasında inteqrasiyanı yaxşılaşdırmaq üçün Aİ Böhran Mərkəzi yaradılacaq.
Mülki və hərbi əməkdaşlıq gücləndiriləcək. Silahlı qüvvələr, mülki müdafiə, polis, səhiyyə işçiləri və yanğınsöndürənləri bir araya gətirən mütəmadi olaraq Aİ-də hazırlıq təlimləri keçiriləcək.
Təbii fəlakətlər və ya hibrid təhdidlər kimi böhranların qarşısını almaq üçün hərtərəfli risk və təhlükənin qiymətləndirilməsi hazırlanacaq.
Müəssisələr üçün fövqəladə hallar protokolları əsas materialların, malların və xidmətlərin sürətli mövcudluğunu təmin etmək və kritik istehsal xətlərini təmin etmək üçün hazırlanacaq.