Zurabişvili müqavimət platformasının yaradılmasını elan edib
Dünya 01 Aprel 2025, 12:00
Gürcüstanın beşinci prezidenti Salome Zurabişvili müqavimət platformasının yaradılmasını elan edib. O, bütün partiyaları birləşməyə çağırır.
Citypost.az "SOVA"ya istinadən xəbər verir ki, platformanın əsas tələbləri növbədənkənar seçkilərin keçirilməsi və müxalifətin vicdan məhbusları adlandırdığı mitinqlər zamanı həbs olunan etirazçıların azadlığa buraxılması olacaq.
“Məqsədə çatmaq üçün küçə etirazları ilə birlikdə mübarizə aparmaq, onlara ardıcıl siyasi format vermək lazımdır, ona görə də mən təklif etdim və bu gün sizə Avropayönlü siyasi spektrin iştirakı ilə müqavimət platformasının yaradılmasını açıq elan edirəm.
Bu platformanın əsas prinsipi ondan ibarətdir ki, o, siyasi uyğunsuzluqları bir kənara qoyub etirazın iki əsas məqsədini bölüşməyə hazır olan bütün avropapərəst partiyalar və qruplar üçün açıqdır: yeni ədalətli seçkilərin keçirilməsi və vicdan məhbuslarının azad edilməsi”, - Salome Zurabişvili bildirib.
Platformanın tərəfdarları da Zurabişvilinin təşəbbüsü ilə seçkilərdən sonra imzalanmış Xartiyaya əməl etməlidirlər.
Beşinci prezident onu da xatırladıb ki, ölkədə 124 gündür müstəqillik, azadlıq və Avropa gələcəyi tələbi ilə mitinqlər keçirilir. Salome Zurabişvili qeyd edib ki, Gürcüstanın daxili və hətta xarici düşmənə qarşı mübarizəsi həmişə qeyri-bərabər olub, lakin Gürcüstan həmişə sülhsevər azadlıq döyüşçüləri ordusuna rəhbərlik etdiyi üçün qalib gəlib.
"Bu dinc ordu bu gün Rustaveli üzərində və şəhərlərimizin küçələrində dayanır. O, haqsızlığa, zorakılığa, əsarətə, işğala qarşı durur və müqavimət göstərir. Siz burada soyuq qışda, su axını altında, simasız işğalçılarla üz-üzə dayanırsınız, yad rejimin gücünü qəbul etməkdən boyun qaçırmaqda davam edirsiniz".
Gürcüstan sənin tərəfindədir, tariximizin bütün dövrlərinin qəhrəmanları sənin tərəfindədir, 31 Mart liderləri Zviad və Merab, onların fəryadını eşidirik. Onların sözlərini eşidirik. “Gürcüstan azad olanda siz orada olacaqsınız, amma bilin ki, o zaman da müstəqil ölkədə azadlıq uğrunda mübarizəni dayandırsanız, siz və ölkə bu azadlığı itirəcəksiniz”.
Bizə xəbərdarlıq edilib ki, siz də bu mübarizəni davam etdirəcəksiniz, biz heç vaxt dayanmamışıq. Bəzən müstəqillik, bəzən azadlıq və həmişə ədalət uğrunda idi, siz 124 gün burada durub xalqın iradəsi, qanun və konstitusiya ilə bizə məxsus olanı geri almağı tələb edirsiniz, bizim dönməz seçimimiz: müstəqillik, azadlıq və Avropa gələcəyi”, - Zurabişvili bildirib.