Aİ ABŞ-ın tariflərinə cavab verməyə hazırdır
Dünya 01 Aprel 2025, 17:17
Avropa İttifaqı (Aİ) Komissiyasının sədri Ursula fon der Leyen ABŞ-ın tariflərinə sərt cavab verməyə hazır olduqlarını bildirib.
Citypost.az xəbər verir ki, Von der Leyen Strasburqda keçirilən Avropa Parlamentinin (AP) Baş Assambleyasının sessiyasında ABŞ ilə ticarət əlaqələri və yeni reseptlər haqqında danışıb.
Avropanın tarif münaqişəsinə başlamadığını bildirən von der Leyen, "Biz tariflərin səhv olduğunu düşünürük. Bu gün sizə mesajım odur ki, xalqımızı və rifahımızı qorumaq üçün lazım olan hər şeyə sahibik" dedi.
Von der Leyen, AB-nin dünyanın ən böyük tək bazarına sahib olduğunu və danışıqlar aparmaq və tariflərə qarşı müqavimət göstərmək gücünə sahib olduğunu vurğulayaraq, "Biz həmişə maraqlarımızı və dəyərlərimizi müdafiə edəcəyik" dedi.
ABŞ administrasiyasının indiyə qədər polad, alüminium, avtomobil və avtomobil hissələri idxalına 25 faiz gömrük rüsumunu elan etdiyini xatırladan von der Leyen, gömrük rüsumları ilə üzləşəcək növbəti sektorların yarımkeçiricilər, əczaçılıq məhsulları və ağac məhsulları olacağını bildirib.
ABŞ-ın sabah dünyanın demək olar ki, bütün mallarına və bir çox ölkəsinə tətbiq olunacaq "qarşılıqlı tarifləri" açıqlayacağına diqqət çəkən Von der Leyen, ticarət dünyasında bir çox problem və balanssızlığın olduğunu, lakin bunlarla birlikdə mübarizə aparmaq lazım olduğunu söylədi.
Tariflər inflyasiyanı artıracaq
Ümumilikdə tariflərin tətbiqinin vəziyyəti daha da pisləşdirəcəyinə işarə edən von der Leyen, "Tariflər xalqın ödəyəcəyi vergilərdir. Tariflər yalnız inflyasiyanı artıracaq" dedi.
Von der Leyen Aİ-nin tariflərə qarşı strategiyasının ilk elementinin danışıqlar olduğunu və bu problemləri müzakirə etmək istədiklərini bildirib.
“Biz əks tədbirlər görməyə hazırıq”. von der Leyen bütün variantların masada olduğuna işarə edərək dedi.
Tariflərlə bağlı növbəti addımla bağlı Aİ-yə üzv ölkələrin liderləri ilə yaxın təmasda olduğuna işarə edən Von der Leyen, "ABŞ-ın açıqlamalarını sabah çox diqqətlə qiymətləndirəcək və cavabımızı tənzimləyəcəyik. Məqsədimiz danışıqlar yolu ilə həll yolu tapmaqdır. Lazım gələrsə, maraqlarımızı, xalqımızı və şirkətlərimizi qoruyacağıq. Məqsədimiz bu məsələ ilə bağlı çox açıq şəkildə qarşıdurma vermək istəmirəm. kiminsə marağındadır”. qiymətləndirməsini etdi.
Konstruktiv həllin hər kəsin xeyrinə olduğunu xatırladan von der Leyen, "Avropa bu münaqişəyə başlamadı. Biz mütləq qisas almaq istəmirik. Bununla belə, lazım gələrsə, güclü bir cavab planımız var və bunu edəcəyik" dedi.
Von der Leyen, digər tərəfdaşlarla ticarəti şaxələndirməyə davam edəcəklərini ifadə edərək, vahid bazarı daha da dərinləşdirəcəklərini əlavə edib.