Tramp Putindən Ukrayna ilə bağlı razılaşma əldə etməsini istəyir
Dünya 01 Aprel 2025, 12:30
"CNN"in məlumatına görə, Donald Tramp bildirib ki, o, Rusiya diktatoru Vladimir Putindən Ukraynada müharibəyə son qoymaq üçün saziş bağlamasını istəyir.
Citypost.az xəbər verir ki, ABŞ prezidentinin sözlərinə görə, Putin hər şeyi sona çatdıracaq və bütün hallarda müharibəni dayandırmağa razı olacaq.
O, əlavə edib ki, daha əvvəl elan etdiyi kimi, Rusiya neftinə gömrük rüsumlarının tətbiq edilməsini istəmir.
Tramp Ağ Evdə jurnalistlərə açıqlamasında rus əsgərlərini, ukraynalı əsgərləri və digər insanları öldürməyi dayandırmaq üçün ondan razılıq əldə etməsini istəyirəm. Onun işi görəcəyinə əmin olmaq istəyirəm. Mən Rusiya neftinə rüsum qoymaq istəmirəm deyib.
Bundan əlavə, o, Ukraynanın mineral ehtiyatları mövzusuna toxunub. ABŞ prezidenti bəyan edib ki, Ukrayna tərəfi guya sənədin imzalanması müqabilində NATO-ya üzvlük tələb edir.
"Biz nadir torpaq metalları ilə bağlı müqavilə bağladıq, hər şey hazır idi və mən sizdən (mətbuatdan) eşitdim... Hələ onlarla danışmamışam, amma sizin vasitənizlə öyrəndim ki, indi deyirlər: "Biz bu sövdələşməni ancaq NATO-ya daxil olsaq, edəcəyik” və ya buna bənzər. Birincisi, bu, heç vaxt müzakirə olunmayıb. İkincisi, mən hesab edirəm ki, onlara çoxdan Putinə deyiblər ki, NATO onları qəbul etməyəcək", - Ağ Ev rəhbəri bildirib.
Amerika lideri əlavə edib ki, müharibənin başlamasına səbəb, yəqin ki, Ukraynanın NATO-ya üzvlük məsələsi olub.