Aİ rəqəmsal sürücülük vəsiqəsinə keçəcək
Dünya 26 Mart 2025, 17:30
Avropa İttifaqı (Aİ) 2030-cu ilin sonuna kimi vahid rəqəmsal sürücülük vəsiqəsinə keçəcək.
Citypost.az xəbər verir ki, Aİ Şurası üzv dövlətlərlə Avropa Parlamenti (AP) arasında aparılan danışıqlarda sürücülük vəsiqələrinin yeni qaydaları ilə bağlı razılığın əldə edildiyini açıqlayıb.
Açıqlamada bildirildi ki, sürücülük vəsiqəsi direktivinin yenilənməsi ilə AB ölkələrində sürücülərin uyğunluğu ilə bağlı minimum tələblər dəyişəcək və təcrübəsiz sürücülər üçün sınaq müddətləri ilə bağlı qaydalar da uyğunlaşdırılacaq.
Açıqlamada bildirilib ki, dəyişiklik nəticəsində sürücülük vəsiqələri ilə bağlı qayda və qaydalar daha rasional, əhatəli və rəqəmsal cəmiyyətə uyğun olacaq. "2030-cu ilin sonuna qədər bütün Aİ vətəndaşları üçün vahid mobil sürücülük vəsiqəsi olacaq. Mobil sürücülük vəsiqəsi gələcək Avropanın rəqəmsal şəxsiyyət cüzdanında yerləşdiriləcək. Rəqəmsal sürücülük vəsiqəsi Aİ-nin bütün üzv dövlətlərində tanınacaq".
Açıqlamada arzu edənlərin sürücülük vəsiqəsinin fiziki variantını da əldə edə biləcəyi, sürücülük vəsiqəsindən şəxsiyyət vəsiqəsi kimi də istifadə olunarsa, onun etibarlılıq müddətinin 10 il olacağı, avtomobil və motosikleti yalnız sürücülük vəsiqəsi kimi idarə etmək üçün etibarlılıq müddətinin 15 il olacağı qeyd edilib.