BMT: Qəzzada məcburi köçkünlük beynəlxalq humanitar hüquqa uyğun gəlmir
Dünya 28 Mart 2025, 18:15
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığının sözçüsü Thameen Al-Kheetan bildirib ki, İsrailin Qəzzada məcburi köçkünlükləri beynəlxalq humanitar hüququn tələblərinə uyğun gəlmir.
Citypost.az xəbər verir ki, Əl-Kheetan İsrailin Qəzzada fələstinlilərin məcburi köçkün etməsi ilə bağlı yazılı açıqlama verib.
“Biz Qəzzada İsrail ordusu tərəfindən geniş ərazisindən zorla köçürülmüş mülki vətəndaşlar üçün məkanın daralmasından dərin narahatıq”. Əl-Kheetan bəyan edib ki, İsrail ordusu martın 18-dən, İsrailin hücumlarının yenidən başladığı vaxtdan bəri Qəzza zolağının bütün əyalətlərində 10 “məcburi təxliyə əmri” verib. Əl-Kheetan Qəzzanın şimalındakı insanların yarısından çoxunun bu təxliyə tələblərini qəbul etməsinin narahatlıq doğurduğunu vurğulayaraq, on minlərlə fələstinlinin Xan Yunis və Rəfahda qapalı vəziyyətdə olduğuna diqqət çəkib. “Köçkünlərin təhlükəsizliyi təmin edilmir”. Əl-Kheetan açıqlama verərək, İsrail ordusunun Rəfah şəhərinin qərbindəkilərdən bombalandığı bildirilən Əl-Məvasi bölgəsinə getmələrini tələb etdiyini bildirib.
"Bu təxliyələr beynəlxalq humanitar hüququn tələblərinə uyğun gəlmir. İsrail evakuasiya edilən əhalinin yaşayış yeri ilə təmin edilməsi və ya bu təxliyələrin gigiyena, sağlamlıq, təhlükəsizlik və qidalanma baxımından qənaətbəxş şəraitdə həyata keçirilməsini təmin etmək üçün heç bir tədbir görmür", - Əl-Kheetan bildirib. qiymətləndirməsini etdi. Bütün tərəfləri mümkün qədər tez qalıcı atəşkəsə nail olmağa çağıran Əl-Kheetan, "İsrail humanitar yardım blokadasına dərhal son qoymalı və Qəzzə əhalisinin məcburi köçürülməsinə bərabər hər hansı bir hərəkətdən çəkinməlidir. Məcburi köçürmə beynəlxalq humanitar hüququn ciddi şəkildə pozulmasıdır və beynəlxalq hüquqa görə cinayət təşkil edir" dedi. dedi.