"Qəzzada bir milyondan çox insan ərzaq yardımından məhrum olmaq təhlükəsi ilə üzləşib"-BMT
Dünya 26 Mart 2025, 18:00
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Yaxın Şərqdəki Fələstinli Qaçqınlara Yardım və İşlər İdarəsi (UNRWA) İsrailin Qəzza zolağının sərhəd qapılarını bağlı saxlaması səbəbindən 1 milyondan çox insanın ərzaq yardımından məhrum olmaq riski ilə üzləşdiyini açıqlayıb.
Citypost.az xəbər verir ki, UNRWA-nın verdiyi açıqlamada BMT-nin Humanitar Məsələlərin Əlaqələndirilməsi Ofisinin məlumatları yer alıb.
İsrailin martın 2-dən etibarən Qəzzadakı sərhəd qapılarını humanitar yardım üçün bağladığına diqqət çəkən açıqlamada bu ifadələrdən istifadə edilib:
"Qəzzada bir milyondan çox insan (humanitar) ləvazimatların daxil olmasına icazə verilməsə, qidasız qalma riski ilə üzləşəcək. Davam edən blokada humanitar böhranı daha da pisləşdirir. Buna son qoyulmalıdır."
Qəzzada insan böhranı günü-gündən dərinləşir
İsrail HƏMAS ilə 42 günlük atəşkəs və əsir mübadiləsi razılaşmasının birinci mərhələsinin sona çatmasından sonra martın 2-dən Qəzza zolağına humanitar yardımın daxil olmasını dayandırmaq qərarına gəlib.
İsrail ordusunun 2023-cü il oktyabrın 7-dən bəri həyata keçirdiyi hücumlar nəticəsində 2,3 milyon əhalisi olan Qəzza zolağında təxminən 2 milyon insan didərgin düşüb. Mülki infrastrukturu və xəstəxanaları da hədəfə alan İsrail Qəzzada humanitar fəlakətə səbəb olub.
Bölgəyə su və elektrik verilişinin kəsilməsi və sərhəd qapılarının bağlı saxlanılması fələstinlilərin Qəzzada yaşadığı çətin vəziyyəti daha da dərinləşdirir.
Yanvarın 19-da qüvvəyə minən atəşkəsdən sonra İsrail ordusu martın 18-də səhər saatlarında Qəzza zolağında şiddətli hücumları bərpa edib.
İsrail ordusunun yenidən hücumlara başlamasından bəri əksəriyyəti qocalar, qadınlar və uşaqlardan ibarət 792-dən çox fələstinli həyatını itirib, 1663-dən çox insan isə yaralanıb.
İsrailin 7 oktyabr 2023-cü il tarixindən etibarən Qəzza zolağına təşkil etdiyi hücumlarda həyatını itirən fələstinlilərin sayı 50 min 144-ə, yaralıların sayı isə 113 min 704-ə yüksəlib.
Tramp: Qrenlandiya 100% Amerikanın olacaq
ABŞ prezidenti Donald Tramp bildirib ki, Qrenlandiyanın ilhaqı təşəbbüsünün uğurlu olacağına 100% əmindir.Citypost.az xəbər verir ki, Ağ Ev rəhbəri bunu “NBC” telekanalına müsahibəsində deyib.“Biz Qrenlandiyanı əldıə edəcəyik. Bəli, 100%”, - Tramp qeyd edib.