Seçki yarışından əvvəl Muskdan milyon dollarlıq çek paylanması
Dünya 31 Mart 2025, 13:30
ABŞ-lı iş adamı İlon Mask Viskonsin Ali Məhkəməsi seçkiləri öncəsi iki seçiciyə 1 milyon dollarlıq çek verib və onları öz siyasi qrupunun sözçüsü elan edib. Mask seçkinin nəticəsinin ABŞ-ın keçmiş prezidenti Donald Trampın gündəmi və sivilizasiyanın gələcəyi üçün kritik olduğunu iddia edib.
Citypost.az xəbər verir ki, Mask bazar günü Qrin Bayda təxminən 2000 nəfərlik izdihamın qarşısına çıxanda Viskonsinin simvolu olan sarı pendirli papaq geyinib.
Mask, tədbirdə şəxsən iştirak etdiyini vurğulayaraq, "Bu, böyük bir işdir" dedi.
Mask və onun dəstəklədiyi qruplar çərşənbə axşamı keçirilən seçkilərdə mühafizəkar namizəd Brad Schimeli dəstəkləmək üçün 20 milyon dollardan çox pul xərcləyiblər.
Bu seçki ştatın ali məhkəməsinin ideoloji balansını müəyyən etməklə, Viskonsin ştatında kritik məsələlərlə bağlı qərarları formalaşdıra bilər.
Mask bəyan edib ki, seçkilərin nəticələri hətta ABŞ Nümayəndələr Palatasındakı güc balansına da təsir edə bilər. “Əgər Viskonsin Ali Məhkəməsi rayonları yenidən tərtib edərsə, bu, respublikaçıların iki yer itirməsinə səbəb ola bilər” dedi.
O, məhkəmə prosesindən qayıdıb
Viskonsin Baş prokuroru Coş Kaul, Muskın seçicilərə pul verməsinin əyalət qanunlarına zidd olduğunu əsas gətirərək məhkəməyə müraciət edib. Lakin ştatın yüksək məhkəməsi bazar günü fövqəladə ərizəyə baxmaqdan imtina etdi. Məhkəmə qərarının səbəblərini açıqlamayıb.
Maskın vəkilləri paylanmış çeklərin seçki ilə bağlı təşviq olmadığını və konstitusiya ifadə azadlığı çərçivəsində nəzərdən keçirilməli olduğunu müdafiə etdi.
Əvvəllər Maskın dəstəklədiyi siyasi qruplar ABŞ Konstitusiyasının Birinci və İkinci Düzəlişlərini dəstəkləyən seçicilərə gündə 1 milyon dollar ödəməyi təklif etmişdilər və məhkəmələr bu təcrübənin qeyri-qanuni lotereya olduğuna dair kifayət qədər sübut olmadığına qərar vermişdilər.
Viskonsin ştatında seçki yarışına xərclənən vəsait rekord həddə çatıb. İndiyədək 81 milyon dollardan artıq vəsaitin xərcləndiyi bildirilir.
Seçkidən sonra Viskonsin Ali Məhkəməsinin abort hüquqları, seçki dairələrinin yenidən qurulması, birlik hüquqları və səsvermə qaydaları kimi məsələlərlə bağlı kritik qərarlar qəbul edəcəyi gözlənilir.