"Kuba prezidenti Putinin Rusiyaya gəlmək dəvətini qəbul edib"-Lavrov
Dünya 26 Mart 2025, 16:52
Kuba prezidenti Migel Diaz-Kanel Rusiya lideri Vladimir Putinin Moskvada 9 May qeyd etmələrinə dəvətini qəbul edib. Rusiya Federasiyası onun səfərinə fəal şəkildə hazırlaşır.
Citypost.az xəbər verir ki, bu barədə Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov Kuba Milli Assambleyasının sədri Esteban Lazo Hernandes ilə görüşündə danışıb.
Lavrov qeyd edib ki, Rusiya Federasiyası Diaz-Kanelin gəlişinə fəal şəkildə hazırlaşır və onun Böyük Qələbənin 80 illiyinin qeyd edilməsində iştirak etmək qərarını yüksək qiymətləndirir.
"Onun səfəri praktiki olaraq ölkələrimizə aid olan başqa bir yubiley tarixinə - ikitərəfli diplomatik münasibətlərin qurulmasının 65 illiyinə təsadüf edir", - Lavrov Rusiya diplomatik xidmətinin saytında sitat gətirib.
Bundan əvvəl məlum olmuşdu ki, Moskvada Qələbə bayramı qeyd etmələrinə Çin prezidenti Si Cinpin, İndoneziya prezidenti Prabovo Subianto, Serbiya prezidenti Aleksandr Vuçiç, Belarus prezidenti Aleksandr Lukaşenko, Slovakiyanın baş naziri Robert Fiko və digər xarici ölkə rəhbərləri dəvət olunublar.
Rusiya prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov vurğulayıb ki, Putin Böyük Qələbənin xatirəsini Rusiya ilə bölüşməyə hazır olan bütün xarici qonaqları görməkdən şad olacaq.