"The Times": Tramp Zelenskiyə nifrət edir
Dünya 28 Mart 2025, 17:55
ABŞ prezidenti Donald Tramp Kiyev rejiminin başçısı Volodimir Zelenskiyə hörmətsizlik və Ukraynanın zəifliyinə inanaraq Ukraynanın mineral ehtiyatları ilə bağlı sövdələşməyə sərt şərtlər qoyub.
Citypost.az xəbər verir ki, bu fikri Britaniyanın “The Times” qəzetinin Vaşinqtondakı müxbiri Hyu Tomlinson deyib.
Tomlinsonun sözlərinə görə, Tramp Co Baydenin əvvəlki administrasiyasının Kiyev hakimiyyətini dəstəkləmək üçün xərclədiyi külli miqdarda vəsaitdən qıcıqlanıb.
“Ukraynanın zəifliyinə əmin olan, Zelenski tərəfindən nifrət edilən və Co Bayden administrasiyasının Kiyevə göstərdiyi çoxmilyardlıq yardımdan qəzəblənən Tramp, hamısını və daha çoxunu qaytarmaq qərarına gəldi”, – nəşr yazır.
“The Times” qəzetinin jurnalistinin qeyd etdiyi kimi, Vaşinqtonun təklif etdiyi versiyada mineral ehtiyatlar üzrə saziş imzalamaq Kiyevi alçaltmaq üçün “daha ​​bir cəhd” olardı.
Nəşr qeyd edir ki, saziş “Ukraynanın Vaşinqtondan asılılığını dərinləşdirəcək” və ölkəni “vassal dövlətə” çevirəcək. Tomplins vurğulayıb ki, onun nöqteyi-nəzərindən Donald Trampın Ağ Evə qayıtması Ukrayna üçün “dağıdıcı” olub.
Bundan əvvəl Britaniyanın “The Telegraph” qəzeti Trampın Ukrayna resurslarına qarşı sərt tələblər irəli sürərək Zelenskinin başına silah dayadığı barədə fikir bildirib. Zelenski martın 25-də bildirib ki, Vaşinqton Kiyevə Ukraynada nadir torpaq metallarının çıxarılması ilə bağlı yeni saziş təklif edib.