Rusiya: "ABŞ ilə konstruktiv, praqmatik və səmərəli dialoqun inkişafından məmnunuq"
Dünya 26 Mart 2025, 18:28
Kremlin sözçüsü Dmitri Peskov Rusiya və ABŞ arasında intensiv təmasların davam etdiyini bildirib və "ABŞ ilə konstruktiv, praqmatik və effektiv dialoqun inkişafından məmnunuq”,-deyə qeyd edib.
Citypost.az xəbər verir ki, Peskov cari məsələlərlə bağlı jurnalistlərin suallarını cavablandırıb.
Rusiya və Ukraynada neft emalı zavodları və enerji boru kəmərlərinə hücumların dayandırılması üçün ABŞ ilə əldə olunan razılaşmaya toxunan Peskov bunun martın 18-dən etibarən 30 gün müddətində qüvvədə olduğuna diqqət çəkib.
Peskov Ukrayna tərəfinin buna əməl etmədiyini və son günlər Rusiyanın enerji infrastruktur obyektlərinə hücum etməyə cəhd etdiyini bildirib və “Əlbəttə, buna əməl edilməlidir” deyib.
Qara dənizdə naviqasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi və kommersiya gəmilərinin hərbi məqsədlər üçün istifadəsinin qarşısının alınmasını ehtiva edən Qara Dəniz Təşəbbüsü ilə bağlı Peskov deyib:
"Bu təşəbbüs müəyyən şərtlər yerinə yetirildikdən sonra aktivləşdirilə bilər. Bu şərtlər Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) baş katibi Antonio Quterreşin zəmanət verdiyi təşəbbüsdəki şərtlərlə demək olar ki, eynidir. Köhnə razılaşmada Rusiya ilə bağlı hissə istisna olmaqla, bütün şərtlər yerinə yetirilib. Bu dəfə ədalət təmin edilməlidir. Biz bu məsələdə amerikalılarla işimizi davam etdirəcəyik".
Peskov ABŞ ilə təmaslarını davam etdirdiklərini vurğulayaraq, "Bu təmaslar intensiv şəkildə davam edir. Bu təmaslar sayəsində Rusiya və Ukraynada hücumların dayandırılacağı enerji obyektlərinin siyahısı ilə bağlı qısa zamanda razılaşma əldə olundu. ABŞ ilə konstruktiv, praqmatik və təsirli dialoqun inkişafından məmnunuq" dedi.
Şimal qütbünün əməkdaşlıq üçün böyük potensiala malik olduğunu deyən Peskov bu bölgədə əməkdaşlıqdan yana olduqlarını bildirib.
Peskov Moldova Respublikasının Qaqauz Muxtar Vilayətinin prezidenti Yevgeniya Qutsulun saxlanmasını da dəyərləndirib və bunu pislədiklərini bildirib. Peskov dedi:
"Kişinyov bütün siyasi qüvvələrin hərəkət azadlığını təmin etməlidir”
"Moldova administrasiyası (Prezident Maya) Sanduya rəqib olan siyasətçilərə təzyiq göstərir. İstifadə olunan alətlər demokratik normalardan kənardır. Kişinyov qanunlara, demokratiya prinsiplərinə, siyasi plüralizm prinsiplərinə məhəl qoymamaq taktikasını seçib və bütün siyasi rəqiblərə açıq şəkildə təzyiq göstərib".
NATO ölkələrinin xarici işlər nazirlərinin görüşü keçiriləcək
3-4 aprel tarixlərində Brüsseldə NATO xarici işlər nazirlərinin görüşü keçiriləcək.Citypost.az xəbər verir ki, iclas NATO-nun Brüsseldəki baş qərargahında keçiriləcək."İclasa NATO-nun baş katibi Mark Rutte sədrlik edəcək", -məlumatda qeyd edilib.