ABŞ tank əleyhinə raketlərə sərmayə qoyacaq
Dünya 27 Mart 2025, 16:00
"Defence News" portalı ABŞ Ordusunun Hərbi Təchizat Komandanlığının rəhbəri briqada generalı Ronni Andersona istinadən xəbər verir ki, ABŞ ordusu ölkə daxilində sursat anbarlarını infiltrasiya cəhdləri və təxribatdan qorumaq üçün süni intellekt (AI) və digər qabaqcıl texnoloji həllərdən istifadə etməyə başlayacaq.
Citypost.az xəbər verir ki, Andersonun sözlərinə görə, ABŞ-da çoxlu sayda anbarlar bütün ölkəyə səpələnib və onların təhlükəsizliyinə nəzarətin lazımi səviyyədə təmin edilməsi getdikcə çətinləşir.
Söhbət həm ənənəvi risklərdən, həm də yeni təhlükələrdən gedir. Birinciyə misal olaraq o, anbarların ərazisinə müntəzəm olaraq girməyə çalışan ovçuları və digər silahlı şəxsləri qeyd etdi. O, yeni yollardan danışaraq qeyd edib ki, son vaxtlar 42 pilotsuz təyyarə anbarların hava məkanını zəbt edib. "Nə etdiklərini bilmirik, bu pis niyyətdir, ya yox?" sadəcə kiminsə marağıdır”, - deyə general əlavə edib.
Ayrı-ayrı anbarların böyük hasarlar şəbəkəsi var, lakin onların hər bir obyektin ətrafında tikilməsi həddən artıq sərmayə tələb edəcək, Anderson dedi ki, quru qoşunları yeni texnologiyalara arxalanır. "5 milyon dollardan az qiymətə biz süni intellekt sistemi, sensorlar, kameralar, radar və əks əlaqəyə malik mobil qoşquya sahib ola bilərik ki, bu da əməliyyat mərkəzini təhlükəni aşkar edib xəbərdar edə bilər", - komandir vurğulayıb.
Ordu artıq Kentukki ştatındakı sursat anbarında üç sənaye şirkəti ilə sınaqlara başlayıb və burada onlar AB-yə əsaslanan hərtərəfli təhlükəsizlik sisteminin tətbiqini qiymətləndirirlər. Komandanlıq həmçinin Missuri ştatındakı hərbi zavodda oxşar təcrübəyə başlamağı planlaşdırır.
"Birləşmiş Ştatların ərazisində döyüş əməliyyatlarının aparıla biləcəyi münaqişə baş verərsə, biz təhlükəsizliyə əmin olmalıyıq, lakin bizim hər küncə silahlı mühafizəçilər və patrullar yerləşdirmək üçün resurslarımız yoxdur", - general əlavə edib.