AP: "Şimali Koreya Rusiyaya daha 3000 əsgər və ballistik raket göndərib"
Dünya 27 Mart 2025, 16:16
Cənubi Koreyanın Birləşmiş Qərargah Rəisləri, AP-nin verdiyi məlumata görə, Şimali Koreya Ukraynaya qarşı müharibədə itkilərin əvəzini çıxmaq üçün yanvar və fevral aylarında Rusiyaya təxminən 3000 əlavə hərbçi göndərib.
Citypost.az xəbər verir ki, departamentin məlumatına görə, Pxenyan qoşunlarla yanaşı, əhəmiyyətli sayda qısa mənzilli ballistik raketlər, 170 millimetrlik özüyeriyən haubitsalar və təxminən 220 ədəd 240 millimetrlik raket sistemləri göndərib.
Şimali Koreya ilkin olaraq Rusiya prezidenti Vladimir Putinə Ukrayna qüvvələrini Kursk bölgəsindən çıxarmağa kömək etmək üçün 11 000 hərbçi təqdim etdi, onlardan 4 000-i Şimali Koreya bölmələri istirahət və yenidən təşkil olunmaq üçün cəbhə xəttindən çıxarıldığı üçün öldürüldü və ya yaralandı. Cənubi Koreya kəşfiyyatı Şimali Koreyanın ağır itkilərini Kim Çen Inın qoşunlarının dronların mühüm rol oynadığı müasir müharibəyə uyğunlaşmaması ilə izah edib. Bundan əlavə, Rusiya komandanlığı onları tez-tez atəş dəstəyi olmadan hücumlara göndərirdi. Bununla belə, Şimali Koreyalılar getdikcə döyüş təcrübəsi qazanır və Putinin Ukraynaya qarşı strateji strategiyasında mühüm rol oynayırlar ki, bu da dağıdıcı müharibə və üstün resurslarla hədəflərə çatmağı nəzərdə tutur.
Cənubi Koreyanın “JoongAng” jurnalının mənbələri Pxenyanın fevral ayında Rusiyaya əlavə qüvvələr köçürdüyünü bildirib. Onlar qeyd ediblər ki, 2025-ci ildən bəri Kim Çen In Putinə ən azı 1000 döyüş təyyarəsi göndərib, onlar Rusiya gəmiləri və döyüş təyyarələrindən istifadə edərək Kursk bölgəsinə aparılıb.
Üstəlik, əvvəllər göndərilmiş qoşunlara daxil olmayan motoatıcı, istehkamçı və elektron kəşfiyyat bölmələri işə cəlb edildi.
Moskva ilə Pxenyan arasında əməkdaşlığın dərinləşməsi 2024-cü ildə Putinin yayda Şimali Koreyaya səfərindən sonra başlayıb. Həmin vaxt o, Kim Çen Inla hücum zamanı qarşılıqlı hərbi yardımı nəzərdə tutan strateji tərəfdaşlıq sazişi imzalayıb. Bu il martın 21-də Rusiya Federasiyası Təhlükəsizlik Şurasının katibi Sergey Şoyqu Pxenyana gedib. Onunla görüşdə Kim Çen In Ukraynaya qarşı müharibədə Rusiyaya sarsılmaz dəstəyini ifadə edib və Putinlə razılaşmanın saxlanmasına sadiqliyini bir daha təsdiqləyib.