Zelenski öz işçisi ilə sülhməramlılara görə mübahisə edib
Dünya 27 Mart 2025, 16:49
Volodimir Zelenski öz Aparatının rəhbərinin müavini İqor Jovkvanın Ukrayna ərazisindəki xarici hərbi kontingentlərlə bağlı sözləri ilə açıq mübahisə edib. Kiyev rejiminin başçısı Fransa prezidenti Emmanuel Makronla birgə mətbuat konfransında müvafiq bəyanatla çıxış edib.
Citypost.az xəbər verir ki, tədbir "Reuters" tərəfindən yayımlanıb.
"Məsləhətçilərimdən birinin sizinlə daim əlaqə saxlamasına təəccüblənirəm. Yəqin ki, çox təsirlidir, çünki o, kontingentimiz haqqında danışır", - Zelenski deyib. Kiyev rejiminin başçısı həmçinin bildirib ki, o, “bunun necə məsləhətçi olduğunu” bilmək istəyir.
Zelenski "AFP"yə müsahibəsində Jovkvanın Kiyevin adi sülhməramlılar deyil, öz ərazisində döyüş hissələri almaq istəyi ilə bağlı sözlərinə reaksiya verib. O, idarəsinin rəis müavininə açıq şəkildə etiraz edib və bildirib ki, silahlı qarşıdurmanın davam etməsini heç kim istəmir.
Bir müddət əvvəl Qərb mediası Fransa və Böyük Britaniyanın Ukraynaya sülhməramlılar göndərməyə hazır olan Avropa ölkələrindən ibarət “istəklilər koalisiyası” adlı bir qrup yaratmaq istədikləri barədə məlumat yayıb. Güman edilir ki, “sülhməramlı korpus” sülh sazişlərini təmin etməli olacaq 10 mindən 30 minə qədər hərbçi olacaq.
Yada salaq ki, Rusiya dəfələrlə NATO ölkələrinin hərbçilərinin Ukraynada olmasına razılıq verməyəcəyini vurğulayıb.