ABŞ Ümumdünya Ticarət Təşkilatına ödənişləri dayandırıb
Dünya 28 Mart 2025, 14:36
"Reuters" ticarət sektorundakı mənbələrə istinadən xəbər verir ki, ABŞ Ümumdünya Ticarət Təşkilatına ödənişləri dayandırıb.
Citypost.az-ın xəbərinə görə, mənbə yazır ki, ABŞ prezidenti Donald Trampın administrasiyası onun fikrincə, onun “Öncə Amerika” iqtisadi siyasətinə zidd olan qlobal institutlardan çıxır.
O, bəzi təşkilatlardan, məsələn, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatından çıxmağı planlaşdırır və federal xərclərin geniş nəzərdən keçirilməsinin bir hissəsi olaraq digərlərinə maliyyəni kəsdi.
Ümumdünya Ticarət Təşkilatı artıq ona görə vurulmuşdur ki, 2019-cu ildə Trampın ilk dövründə ABŞ ölkənin ən yüksək apellyasiya məhkəməsinə yeni hakimlərin təyin edilməsinə mane oldu və onun əsas mübahisələrin həlli sistemini qismən işlək vəziyyətdə qoydu.
Vaşinqton ÜTT-nin apellyasiya orqanını ticarət mübahisələrinə baxarkən məhkəmə səlahiyyətlərini aşmaqda ittiham edib.
Cenevrədə yerləşən Ticarət Təşkilatının 2024-cü il üçün illik büdcəsi 205 milyon İsveçrə frankı (232,06 milyon ABŞ dolları) təşkil edib.
ÜTT-nin ictimaiyyətə açıq olan sənədlərinə əsasən, Birləşmiş Ştatlar dünya ticarətindəki payına mütənasib rüsumlar sisteminə əsaslanaraq bu məbləğin təxminən 11%-ni ödəməlidir.
Martın 4-də ÜST-nin büdcə dinləmələrində ABŞ nümayəndəsi qeyd edib ki, onun 2024 və 2025-ci il büdcələrinə ödəmələri beynəlxalq təşkilatlara verdiyi töhfələrin nəzərdən keçirilməsinə qədər dayandırılıb və nəticə barədə ÜST-ə qeyri-müəyyən bir tarixdə məlumat verəcək.
Agentliyin mənbələrindən biri onların məlumatını təsdiqləyib və bildirib ki, ÜST maliyyələşmənin uzunmüddətli fasiləsi halında, ətraflı məlumat vermədən “B planı” hazırlayır.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının sözçüsü İsmaila Dieng, ABŞ töhfələrinin yolda olduğunu, lakin "beynəlxalq təşkilatlara bütün ödənişlərin dayandırılması səbəbindən dayandırıldığını" söylədi.