Britaniya müdafiə xərclərini 2,4 faizə qədər artıracaq
Dünya 26 Mart 2025, 15:42
"Financial Times" xəbər verir ki, Britaniya hökuməti yeni maliyyə ilində (6 aprel 2025-ci ildən 5 aprel 2026-cı ilə qədər) hərbi xərcləri ÜDM-in 2,36 faizinə qədər artıracaq.
Citypost.az xəbər verir ki, onun sözlərinə görə, martın 26-da Böyük Britaniyanın Maliyyə Nazirliyinin rəhbəri Reyçel Rivs Britaniya parlamentinin İcmalar Palatasında çıxışı zamanı hərbi büdcənin 2,2 milyard funt sterlinq (2,9 milyard dollar) artırılmasını açıqlayacaq ki, bunun da nəticəsində ümumi müdafiə xərcləri növbəti maliyyə ilində ÜDM-in təxminən 2,4 faizini təşkil edəcək.
Həmin vəsait beynəlxalq humanitar yardım proqramlarından götürüləcək.
Fevralın 25-də Böyük Britaniyanın baş naziri Keir Starmer ölkənin müdafiə xərclərinin 2027-ci ilə qədər ÜDM-in hazırkı 2,3 faizindən 2,5 faizinə qədər artırılacağını bəyan edib. O, Londonun 2029-cu ildə seçkiləri keçiriləcək növbəti parlament iclasında hərbi xərcləri ÜDM-in 3 faizinə çatdırmağı planlaşdırdığını vurğulayıb.