"ABŞ yaşıl kartlar üçün bəzi müraciətləri nəzərdən keçirməyi dayandırır"-CBS
Dünya 26 Mart 2025, 15:53
ABŞ hakimiyyəti miqrantların daha hərtərəfli yoxlanılmasının bir hissəsi kimi bəzi kateqoriyalar, o cümlədən qaçqınlar üçün yaşıl kartlar üçün yeni müraciətlərə baxmağı dayandırıb.
Citypost.az xəbər verir ki, bu barədə "CBS News" kanalı ABŞ Daxili Təhlükəsizlik Nazirliyinin mesajına istinadən məlumat yayıb.
"USCIS, prezident Donald Trampın göstərişi ilə ictimai təhlükəsizliyə və ya milli təhlükəsizliyə potensial fırıldaqçılıq və təhdidləri müəyyən etmək üçün əlavə yoxlamalar və təhlillər tamamlanana qədər bəzi status müraciətlərinin işlənməsini dayandırır", - deyə məlumatda bildirilir.
"CBS" telekanalının məlumatına görə, müraciətlərin dayandırılması Trampın əvvəllər verdiyi iki sərəncama əməl etmək üçün lazımdır. Onlardan biri “ABŞ-a daxil olmaq niyyətində olan və ya artıq orada olan əcnəbilərin daha hərtərəfli yoxlanılmasını” nəzərdə tutur. İkincisi Dövlət Departamentinə Meksika kartelləri və bandalarını terror təşkilatları kimi tanımağa icazə verdi.
Tramp dəfələrlə ABŞ-ın immiqrasiya siyasətinin sərtləşdirilməsinin tərəfdarı olub. Yanvarın 20-də prezident kimi fəaliyyətə başladıqdan sonra o, Meksika ilə sərhəddə fövqəladə vəziyyətin tətbiqi haqqında fərman imzalayıb. Daxili Təhlükəsizlik Departamenti ABŞ hüquq-mühafizə orqanlarının səlahiyyətlərini genişləndirərək onlara qeyri-qanuni mühacirləri qondarma sürətləndirilmiş prosedura əsasən, yəni immiqrasiya məhkəməsinin qərarı olmadan deportasiya etməyə icazə verib.