Cenin Bələdiyyəsi: İsrail ordusu düşərgədə 600 evi dağıdıb
Dünya 29 Mart 2025, 19:00
Cenin Bələdiyyəsi işğalçı İsrail ordusunun İordan çayının qərb sahilinin şimalındakı Cenin Qaçqınlar Düşərgəsində təxminən 600 evi dağıtdığını və düşərgənin "yaşamaq üçün yararsız" hala gəldiyini açıqlayıb.
Citypost.az xəbər verir ki, bu barədə Cenin Bələdiyyəsindən verilən açıqlamada qeyd edilib.
"Cenin Qaçqınlar Düşərgəsi 68 gündür davam edən İsrail hücumları, evlərin dağıdılıb yandırılması, bəzilərinin isə hərbi kazarmalara çevrilməsi səbəbindən tamamilə yaşayış üçün yararsız bir əraziyə çevrilib".
Açıqlamada İsrail ordusunun düşərgədəki 600-ə yaxın evi və infrastrukturu tamamilə yerlə-yeksan etdiyi, İsrail ordusunun 360 min əhalisi olan Cenin şəhərini də sərt blokadaya aldığı bildirilib.
Cenin Düşərgəsi Media Komitəsindən verilən açıqlamada düşərgədəki 3 min 250 evin İsrailin hücumları nəticəsində yaşayış üçün yararsız hala düşdüyü bildirilib.
Açıqlamada İsrail ordusunun düşərgəyə əlavə hərbi qüvvələr və buldozerlər göndərdiyi, yerdəyişmələrin davam etdiyi, düşərgə ətrafında real güllələrdən intensiv şəkildə istifadə edildiyi və pilotsuz uçuş aparatlarının (PUA) uçduğu bildirilib.
Açıqlamada düşərgənin 21 min fələstinli qaçqını qəbul etdiyi və düşərgədəki bütün fələstinlilərin Cenin şəhərinə və şəhərin kəndlərinə köçürüldüyü vurğulanıb.
Fələstinin rəsmi agentliyi WAFA-nın dərc etdiyi xəbərdə İsrail ordusunun 62 gündür Tülkərim şəhəri və Tülkərim Qaçqın düşərgəsinə, 49 gündür Nur Şəms düşərgəsinə qarşı hücumlarını davam etdirdiyi bildirilib.
Xəbərdə bölgəyə əlavə hərbi qüvvələrin göndərildiyi və hücumların artmaqda davam etdiyi bildirilib.
Qəzza zolağından sonra İsrail hücumlarını İordan çayının qərb sahilinə keçirib
Yanvarın 19-u Bazar günü Qəzzada əldə edilən atəşkəsin qüvvəyə minməsindən sonra İsrail ordusu işğal altındakı İordan çayının qərb sahilinin şimalındakı qaçqın düşərgələrinə 21 yanvar çərşənbə axşamı günü "Dəmir Divar" adlanan hücuma keçib. Hücumlarda çoxlu fələstinli ölüb, yüzlərlə insan saxlanılıb.
İsrailin Qəzza zolağına hücuma başladığı 7 oktyabr 2023-cü ildən bəri işğal altındakı İordan çayının qərb sahili və Şərqi Qüdsdə fələstinlilərə qarşı həbslər, basqınlar və hücumlarda artım müşahidə olunur.
Bu dövrdə işğal altındakı İordan çayının qərb sahili və Şərqi Qüdsdə Fələstin torpaqlarını qəsb edən İsrail əsgərləri və israillilərin hücumlarında 167-si uşaq olmaqla 938 fələstinli həyatını itirib, 7 minə yaxın adam yaralanıb, 15 min 700 adam nəzarətə alınıb.