Venesiya 2150-ci ilə qədər su altında qala bilər
Dünya 27 Mart 2025, 15:45
Venesiya 2150-ci ilə qədər tamamilə su altında qala bilər.
Citypost.az xəbər verir ki, belə bir nəticə Milli Geofizika və Vulkanologiya İnstitutunun beynəlxalq layihəsi çərçivəsində modelləşdirilmiş ssenarilərdən biri ilə planlaşdırılır.
Tədqiqatçıların fikrincə, Venesiya körfəzində quraşdırılan “Musa” baryer sistemi şəhəri daşqınlardan qorumaq üçün kifayət etməyəcək. üçün
Nəticədə, telekanalın məlumatına görə, ən pis ssenari XXII əsrin ortalarında baş verəcək. Bu fərziyyəyə görə, 139 kvadrat kilometrdən 226 kvadrat kilometrə qədər olan ərazi su altında qala bilər.
“Əlavə mühafizə tədbirləri görülməsə, bu, daşqınlara və həm yerli əhaliyə, həm də Venesiyanın mədəni irsinə ciddi ziyan vuracaq”, - alimlər xəbərdarlıq ediblər.
Mütəxəssislər qeyd ediblər ki, mümkün fəlakətin səbəbi digərləri ilə yanaşı, iqlim dəyişikliyidir. "Yüksək su" effekti quru səviyyəsinin daimi azalmasına və onun dəniz tərəfindən udulmasına səbəb olur. Hazırda bu prosesin sürəti ildə yeddi millimetrə çatır.
Ay tsiklindən asılı olaraq dəniz gelgitlərinin yaratdığı "yüksək su" fenomeni Venesiyanın ada hissəsi üçün xarakterikdir.