Tramp: Beynəlxalq təhlükəsizlik üçün Qrenlandiyaya sahib olmalıyıq
Dünya 29 Mart 2025, 13:36
ABŞ prezidenti Donald Tramp beynəlxalq təhlükəsizliyi təmin etmək üçün Qrenlandiyaya sahib olmalarının lazımlığını deyib.
Citypost.az xəbər verir ki, Tramp Ağ Evdə keçirilən andiçmə mərasimində hüquq müşaviri Alina Habbanın Nyu Cersi ştatının baş prokuroru təyin edilməsi ilə bağlı jurnalistlərin suallarını cavablandırıb.
Tramp Çin və Rusiya gəmilərinin Qrenlandiyanın hər yerində gəzməsindən narahatlığını dilə gətirib və qeyd edib ki, onlar Danimarkaya və ya başqasına “bu vəziyyətlə məşğul olmaq” üçün etibar etmirlər.
"Qrenlandiya müasir dövrdə çox vacibdir. Düşünürəm ki, Danimarka və Avropa İttifaqı (Aİ) bunu başa düşür. Əks təqdirdə, izahat verməli olacağıq". Tramp ABŞ-ın regional üstünlüklə bağlı mövqeyini vurğulayaraq deyib.
Donald Tramp Qrenlandiya ətrafındakı su yollarının buzqıran gəmilərlə açılaraq istifadəyə yararlı hala gəldiyinə diqqət çəkərək, bu su yollarının "Çin və Rusiyaya birbaşa çıxışı" təmin etdiyini bildirib.
“Tren de Araqua” üzvlərinin deportasiyası
ABŞ prezidenti Tramp ölkə daxilində bəzi qeyri-qanuni mühacirlərin yaratdığı təhlükə kontekstində ədliyyə naziri Pam Bondi və Federal Təhqiqatlar Bürosunun (FTB) direktoru Kaş Patelin cinayət təşkilatlarının üzvlərinə qarşı fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib.
"Xarici terror təşkilatı" olaraq təyin etdiyi Venesuelalı "Tren de Aragua" çetesinin üzvlərinin şiddətli cinayətlərin ölkə daxilində qəbuledilməz səviyyəyə yüksəlməsinə səbəb olduğunu söyləyən Tramp, "Bunu azaldırıq, bir çox pis insandan xilas oluruq" dedi.
“ABŞ-ın məhkəmə sistemi bizə bu işi görməyə icazə verməlidir”. Tramp açıqlamasından istifadə edərək, bu istiqamətdə verdikləri vədlərin son prezident seçkilərindəki qələbələrində təsirli olduğunu qeyd edib.
ABŞ tərəfindən deportasiya edilən 261 dəstə üzvü El Salvadora aparılıb
ABŞ prezidenti Donald Tramp "xarici terror təşkilatı" olaraq təyin etdiyi Venesuelalı "Tren de Aragua" bandasına bağlı immiqrantların deportasiyasını sürətləndirmək üçün əvvəllər yalnız müharibə dövründə istifadə edilən Xarici Düşmənlər Qanunu səlahiyyətini aktivləşdirib.
DC Bölgə Məhkəməsinin hakimi Ceyms Boasberq, Tramp administrasiyasının bu ayın əvvəlində 261 venesuelalı mühaciri "Tren de Aragua" bandasının üzvü olduqları səbəbi ilə lazımi proses olmadan El Salvador həbsxanalarına göndərməsinə cavab olaraq müvəqqəti qalma qərarı verdi, lakin Tramp administrasiyası məhkəmədə qərar çıxarılana qədər təyyarələrin havaya qalxdığını müdafiə etdi.
Tramp administrasiyası daha sonra Boasberqin təyyarələrin DC-yə qaytarılmasına göstəriş verdiyini təsdiqlədi. O, Apellyasiya Məhkəməsinə müraciət etdi, lakin Məhkəmə Boasberqin yurisdiksiyasının lehinə qərar verdi.
Trampın Qrenlandiya ilə bağlı açıqlamaları
Yenidən vəzifəyə gəldikdən sonra Tramp tez-tez Qrenlandiyanı ölkəsinin nəzarəti altına almaq arzusunu dilə gətirib.
ABŞ prezidenti 23 dekabr 2024-cü il tarixdə Truth Social hesabında yazdığı yazıda Qrenlandiyanın ABŞ-ın nəzarəti altında olması lazım olduğunu müdafiə edərək, adanın mülkiyyətinin və nəzarətinin təmin edilməsini "mütləq zərurət" kimi qiymətləndirib.
Martın 13-də NATO-nun baş katibi Mark Rutteni qəbul etdiyi Oval Ofisdə də oxşar açıqlamalar verən Tramp, "(Qrenlandiyanın ABŞ tərəfindən ilhaqı) Düşünürəm ki, bu baş verəcək. Biz bu mövzuda razılığa gəlməliyik və Danimarka bunu edə bilməz. Danimarka ilə görüşürük. Milli təhlükəsizliyimiz üçün buna həqiqətən ehtiyacımız var" dedi.
Qrenlandiya administrasiyası adanın "satışda olmadığını və satılmayacağını" ifadə edərək bu bəyanatlara qarşı çıxsa da, Danimarka Qrenlandiyanın yanında olduğunu vurğulamağa davam edir.