Vatikan: "Papa hakimiyyətə qayıdacaq"
Dünya 28 Mart 2025, 16:00
Vatikanın dövlət katibi kardinal Pietro Parolin xəstəxanadan çıxan və sağalma dövründə olan katoliklərin ruhani lideri Papa Fransisk və Vatikanın dövlət başçısının əvvəlki kimi olmasa da, administrasiyaya qayıdacaqlarını bildirib.
Citypost.az xəbər verir ki, Vatikanın dövlət katibi kardinal Pietro Parolin ağır bronxit səbəbiylə fevralın 14-də Romadakı Gemelli xəstəxanasına aparılan, ikitərəfli pnevmoniya diaqnozu ilə 38 gün müalicə alan və martın 23-də evə buraxılan Papanın vəziyyəti ilə bağlı jurnalistlərə açıqlama verib.
Kardinal Parolin, "Mən davamlı olaraq Papa üçün "onun tam sağalması və kilsənin idarəçiliyinə qayıtması üçün dualar edilir" mesajları alıram. Bəlkə də əvvəlki kimi deyil, fərqli yollar tapmalı olacağıq, amma məncə o, bunu edə bilər" dedi.
Beynəlxalq gündəmdəki məsələlərə toxunan kardinal Parolin Ukraynada atəşkəslə bağlı həqiqətən müsbət nəticələrə ümid etdiyini bildirib.
Kardinal Parolin Qəzzada müvəqqəti atəşkəsin pozulmasından məyus olduğunu gizlətməsə də, həm İsraili, həm də HƏMAS-ı mülayim olmağa və problemi silaha əl atmadan həll etməyə çağırıb.
Papanın xəstəxanaya yerləşdirildiyi və müalicə aldığı dövr
Papa Fransisk fevralın 9 və 12-də keçirilən iki ictimai tədbirdə çıxış edə bilməyib, bronxit olduğunu və nəfəs almaqda çətinlik çəkdiyini bildirib və köməkçilərindən çıxış mətnlərini oxumağı xahiş edib.
Bildirilib ki, fevralın 14-də xəstəxanaya yerləşdirilən Papanın tənəffüs yollarında polimikrob infeksiyası olub.
Vatikan fevralın 18-də Papanın ikitərəfli pnevmoniyaya tutulduğunu və onun klinik vəziyyətinin mürəkkəb mənzərə yaratdığını elan etdi.
Vatikan fevralın 28-də bronxospazm tutması keçirən Papaya bronxoaspirasiya edildiyini, mexaniki ventilyasiyaya başlandığını və müalicəyə müsbət cavab verildiyini qeyd edib.
Katoliklərin ruhani lideri martın 3-də iki dəfə kəskin tənəffüs çatışmazlığından əziyyət çəkdi və qeyri-invaziv mexaniki ventilyasiya yenidən işə salındı.
Bildirilib ki, martın 4-dən etibarən yüngül sağalma əlamətləri görünməyə başlayan Papanın 12 martda çəkilmiş döş qəfəsinin son rentgenoqrafiyası əvvəlki günlərdə qeydə alınan yaxşılaşmaları radioloji olaraq təsdiqləyib. Papa Fransisk martın 23-də xəstəxananın eyvanından xalqı salamladıqdan sonra evə buraxılıb.
Professor Sergio Alfieri martın 25-də “Corriere della Sera” qəzetinə verdiyi açıqlamada Papanın xəstəxanada yatarkən az qala iki dəfə öldüyünü bildirib.