Medvedev: Kuba və Rusiya bu gün strateji tərəfdaşdır
Dünya 28 Mart 2025, 16:46
Rusiya və Kuba bu gün strateji tərəfdaş və dostdur.
Citypost.az xəbər verir ki, bunu Rusiya Təhlükəsizlik Şurasının sədr müavini Dmitri Medvedev Kuba Xalq Hakimiyyətinin Milli Assambleyasının sədri Xuan Esteban Lazo Hernandes ilə görüşün yekunlarına görə bildirib.
Medvedev əlavə edib ki, iki ölkə enerji, kənd təsərrüfatı, təhsil və turizm sahələrində əməkdaşlığa xüsusi diqqət yetirməlidir, həmçinin Moskva ilə Havana arasında beynəlxalq arenada əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirib.
“Rusiya və Kubanı uzunmüddətli dostluq və strateji tərəfdaşlıq əlaqələri birləşdirir... Biz qlobal və regional gündəm məsələlərinə yanaşmalarımızın oxşarlığına arxalanırıq”, - Medvedev VK sosial şəbəkəsində yazıb.
Bundan əvvəl Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov Kuba prezidenti Migel Dias-Kanelin Rusiya dövlət başçısı Vladimir Putinin mayın 9-da Moskvada keçiriləcək Qələbə Paradında iştirak etmək dəvətini qəbul etdiyini bildirib. Nazir vurğulayıb ki, Rusiya Federasiyası Diaz-Kanelin gəlişinə fəal hazırlaşır və onun Böyük Qələbənin 80-ci ildönümünün qeyd edilməsində iştirak etmək qərarını yüksək qiymətləndirir.